13. 2. 2010
Po štvrtkovom oddychu nás čakal posledný spoločný deň v Denveri. Doobeda sme sa konečne dočkali prehliadky Pepsi Centra, z ktorej vám prinášam fakty uvedené nižšie. Nasledoval krátky výlet do Red Rocks - amfiteátra vybudovaného medzi skalami, kde vystupovali/ujú najväčšie svetového hviezdy hudobného priemyslu. Večer sme sa dočkali vydretej výhry Colorada nad Phoenixom 2:1. Hráči sa ponáhľali po zápase do lietadla, pretože zajtra hrajú v Los Angeles, takže na dlhé rozlúčky nebol čas. Výhra nás nesmierne potešila - zo šiestich zápasov Eurolanche Invasion III. sme tak boli svedkami slušných piatich triumfov. Minulý rok ich bolo o jeden menej.

Norbert a Tina z Rakúska a Robert z Rumunska, opustia Denver zajtra - v sobotu. Ja a Peter zo Slovenska a Chris z Rakúska, pocestujeme domov až v nedeľu. Zajtra si tak spoločne vychutnáme úplne posledný zápas Colorada, v Los Angeles. Sumáre od všetkých členov výpravy (v slovenčine, angličtine a nemčine) budeme prinášať postupne v priebehu nasledujúceho týždňa na hlavnej stránke. Týmto ďakujem všetkým čitateľom slovenskej verzie denníka Eurolanche Invasion III. za priazeň. Nasleduje pár zaujímavostí z prehliadky Pepsi Centra.

O výstavbe novej haly v Denveri sa rozhodlo v roku 1997. Na povolenie začiatku stavebných prác sa čakalo neskutočne dlhých šesť mesiacov. Stavať sa začalo na jar 1998, slávnostné otvorenie sa uskutočnilo 1. októbra 1999 koncertom Celine Dion. Štadión sa od samého začiatku staval takým spôsobom, aby bol vhodný aj pre koncerty, nielen športové podujatia. Tak napríklad sa do neho nenainštalovali umelé stoličky, ale látkové, ktoré ľahšie absorbujú zvuk. Dlažba podlahy sa doniesla až z Talianska a preto má prezývku "medzinárodná". Na strop v hlavnom vchode sa zavesilo šesť sôch v nadživotnej veľkosti - traja hokejisti a traja basketbalisti. Ich cena bola spolu viac ako 75 000 USD, vyrobila ich slávna spoločnosť, ktorá dodáva sochy do Las Vegas. Na financovaní výstavby štadióna sa podieľali výlučne súkromné firmy - konkrétne ich bolo päť, vrátane Pepsi a Denver Postu. V roku 2001 sa majoritným vlastníkom s viac ako 90% podielom stal Stan E. Kroenke.

Od začiatku pôsobili v hale hokejové Colorado Avalanche a basketbalový Denver Nuggets. Načas sa k nim pripojil tím halovej ligy amerického futbalu Colorado Crush. V súčasnosti v Pepsi Center hrajú svoje domáci hráči lakrosu - Colorado Mammoth. Kroenke okrem týchto troch tímov vlastní ešte futbalové Colorado Rapids, ktoré svoje zápasy hráva v Dick´s Sport Parku. Kroenke má za ženu dedičku slávnej siete obchodného reťazca Wall Mart.

Keďže sa v Pepsi Centre hrajú tri rôzne športy, musí sa často meniť aj povrch ihriska a to nerátame ďalšie podujatia, medzi ktoré patria koncerty, cirkusy, zápasenie a podobne (ročne je to viac ako 250 podujatí). Počas hokejovej sezóny sa ľad v hale nachádza nepretržite. Naň sa nakladie špeciálna podlaha, ktorá ho chráni pred poškodením. Denver drží rekord v čase zmeny ihriska z hokejového na basketbalové - hodina a 40 minút. Kapacita sa pohybuje od 18 007 do cca. 21 200 divákov. Hodnota "kocky" je 10 mil. USD.

V Pepsi Centre sa nachádza tréningová basketbalová tréningová hala. Nuggets tak patria k málo klubom, ktoré trénujú a svoje domáce zápasy hrávajú v jednej a tej iste hale. Colorado Avalanche trénuje vo Family Sports Centre. Pre bohatších fanúšikov je pripravených 95 lóží, z ktorých má každá kapacitu 12 miest. Cena na jednu sezónu štartuje na hranici 112 000 dolárov. Za túto sumu dostanete prístup na absolútne všetky podujatia a občerstvenie zadarmo.

Perlička na záver: Ak sa rozbije počas hokejového zápasu plexisklo, tím opravárov má na výmenu 20 minút. Za každú minútu navyše sa NHL platí pokuta 10 000 USD.

1 / 17